wycieczka wirtualna

Aktualności biblioteczne

ROK SZKOLNY 2017/2018

GRUDZIEŃ

Grudzień to wyjątkowy miesiąc pełen magii i radosnego oczekiwania...

Co lubi grudzień…?
Kocha spotkania, świętowanie
i na św. Mikołaja oczekiwanie.
Kolędom wtóruje, opłatek łamie,
gdy wigilijna kolacja nastanie...

W dzień białe tło miesiąc lubi,
a nocą złotem patrzy na ludzi.
Dżdżu kropelki i płatki śniegu,
wtapia w szarość końca roku...

Cicho z uśmiechem odchodzi,
nim zimą Nowy Rok pozdrowi.
Zapachem świerku się raduje,
a żegnając się - miło dziękuje...
            Alekasandra Baltissen

Jak zwykle przygotowałyśmy dla was konkurs, tym razem krzyżówkę z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego.

Rozstrzygnięty został konkurs na logo szkoły. Zgłoszone prace zostaną zaprezentowane w styczniu.

Na wyświetlaczach LCD mogliście się zapoznać z prezentacjami:

 • Jozef Conrad 160. rocznica urodzin pisarza
 • Wypożycz książke na święta – promacja prozy, poezji oraz literatury popularno-naukowej.

Kalendarium rocznic na miesiąc grudzień oraz wyniki czytelnictwa klas za miesiąc listopad zostały umieszczone na tablicy informacyjnej w bibliotece.

Zapraszamy do obejrzenia i zapoznania się z ekspozycjiami w gablotach bibliotecznych:

 • Magia pisania i wysyłania poczówek bożonaredzeniowych...
 • „Z tesknoty pisze się wiersze...” - poezja Haliny Poświatowskiej.
 • „Wszyscy wszystkim slą życzenia...” - przeczytaj karteki przyslane do szkły z od przyjaciół.

Prowadziłyśmy przedświąteczną akcję „Wypożycz sobie prezent nie tylko na święta...”

W tym mieśiącu biblioteka została POMALOWANA i przystrojona świątecznie! Mamy bardzo ładnie – zapraszamy ocencie sami.

Życzymy wszystkim naszym czytelnikom zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego co najlepsze czyli także przeczytania wielu interesujących książek – w Nowym 2018 Roku :)

Staropolskim obyczajem DO SIEGO ROKU...!

 

LISTOPAD

Listopad to miesiąc zadumy i wspomnień tych, którzy odeszli. Pamiętamy o naszych bliskich oraz o tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Ale jest to też czas głębokiej zadumy nad przemijaniem życia, czas refleksji nad sensem ludzkiego losu. Tej tematyce poświęcona jest prezentacja pt. Pamiętamy, którą mogliście obejrzeć na szkolnych wyświetlaczach LCD.

W gablotach bibliotecznych zapraszamy do obejrzenia ekspozycji pt. Poeta krainy marzeń poświęconej polskiemu poecie, czołowemu przedstawicielowi literatury dwudziestolecia międzywojennego oraz krytykowi literackiemu Bolesławowi Leśmianowi.

W Galerii Twórców zapraszamy do obejrzenia wystawy rysunków Kingi Ryz z kl. I T2 zatytułowanej Magia fgur.

W listopadzie zgłosiłyśmy szkołę i przystąpiłyśmy do akcji Upoluj swoją książkę. Dzięki akcji uczniowie naszej szkoły mogli za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Honorowy Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e- bookową Woblink.com.

Mogliście również sprawdzić swoją wiedzę w konkursie wiedzy o książce i bibliotece rozwiązując test „ABC wiedzy o książce i bibliotece”. Wyniki konkursu

I miejsce:

 • Kordeczka Szymon II O/M

 • Olesiak Katarzyna III B1

 • Ślazyk Klaudia IC

Wyróżnienie:

 • Dudek Karolina III B2

 • Łękawa Estera III P

 • Mąka Jan I F/H

 • Trzeciak Angelika I W/T3

 • Zoń Julia I W/T3

 • Zoń Karolina II W/T3

Gratulujemy! Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz słodkie niespodzianki.

Na tablicy informacyjnej w bibliotece szkolnej możecie zapoznać się z kalendarium rocznic listopadowych oraz sprawdzić wyniki czytelnictwa klas za miesiąc październik.

Jeśli lubisz rozwiązywać krzyżówki, szukać nowych wiadomości i pogłębiać swoją wiedzę na dany temat, to ten konkurs jest dla Ciebie!!! Tym razem dotyczy 150. rocznicy urodzin J. Piłsudskiego – patrona naszej szkoły. Zapraszamy!

PAŹDZIERNIK

Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych i to właśnie z tej okazji zaprosiłyśmy Was do wspólnego świętowania. Codziennie mieliście okazję sprawdzić swoją wiedzę z zakresu klasyki literatury odgadując „Cytat dnia”, czyli z której książki pochodzi dany fragment. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem z Waszej strony, dlatego w najbliższej przyszłości będziemy chciały go powtórzyć!

Przeprowadziłyśmy także plebiscyt na najciekawszą książkę. Każdy mógł zagłosować na swoją ulubioną. Książki, które wygrały w „Plebiscycie” postaramy się zakupić do biblioteki :).

A żeby utrwalić miłe chwile w bibliotece szkolnej mieliście okazję zrobić sobie zdjęcie.

W gablocie bibliotecznej możecie obejrzeć wystawę prac plastycznych Justyny Katry z kl. 1W/T3 pt. „Pasja, pasja – trzeba mieć pasję”.

Informowałyśmy też o ważnych rocznicach październikowych.

Przypominamy, że prowadzony jest comiesięczny „Konkurs czytelnictwa klas”. Wyniki zamieszczone są na gazetce w bibliotece.

Serdecznie zapraszamy Was do biblioteki! :)

WRZESIEŃ

Witamy wszystkich czytelników w nowym roku szkolnym 2017/2018. Miło Was będzie widzieć w bibliotece! Szczególnie chcemy zaprosić do współpracy uczniów klas pierwszych.

We wrześniu warto zapoznać się z Kalendarium ważnych rocznic. Zachęcamy wszystkich do udziału:

 • w szkolnym Konkursie na nowe logo Zespołu Szkół Nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej,
 • w V Powiatowym Konkursie Fotograficznym p.n. Z obiektywem przez Powiat.

Szczegółowe informacje znajdują się w gablocie bibliotecznej, na stronie www.ekonom.edu.pl oraz w bibliotece szkolnej.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac fotograficznych Mateusza Dąbrowskiego z kl. II T2 pod nazwą  „Natura pełna jest nieskończonych rzeczy, niedostępnych doświadczeniu...” (Leonardo da Vinci). Prace można zobaczyć w gablotach bibliotecznych oraz na szkolnych wyświetlaczach LCD.

Jak widzicie nasza biblioteka przyjazna jest wszelkim twórcom. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą podzielić się swoimi talentami, pasjami, pomysłami: autorów tekstów, twórców rysunku, malarstwa, podróżników, fotografów, grafików komputerowych...

Masz bibliotekę [...] zachodź tam, zawrzyj przyjaźń z książkami. (Maria Nurowska „Wybór Anny”).

I nie tylko :) ...

Zapraszamy do biblioteki!

ROK SZKOLNY 2016/2017

MARZEC

Na tablicach informacyjnych zapoznacie się z ważnymi wydarzeniami kulturalnymi i rocznicami.

W gablocie bibliotecznej zapraszamy do obejrzenia wystawy prac Krzysztofa Szubryta z kl. IVT3 "Dragon Ball - radość chwili".

W związku z obchodami Międzynarodowego Tygodnia Książki Elektronicznej na szkolnych wyświetlaczach LCD zapoznałyśmy was z bazami darmowych ebooków, bibliotekami cyfrowymi.  Szczególną uwagę zwróciłyśmy na Cyfrową Biblioteką Narodową Polona, która jest jednym z najnowocześniejszych portali na świecie. Zasoby Polona to ponad 1,5 mln obiektów cyfrowych.

W radiowęźle szkolnym mogliście usłyszeć audycję "Pamiętajmy o Osieckiej - w 20 rocznicę śmierci.

LUTY

Zapraszamy do obejrzenia w gablotach bibliotecznych wystawy Patroni 2017r.

Na szkolnych wyświetlachach przedstawiłyśmy prezentację z okazji Dnia Języka Ojczystego. Zachęcałyśmy do rozwiązywania testu ze znajomości języka polskiego "Wyzwanie z językiem polskim".

Współorganizowałyśmy szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.

STYCZEŃ

W gablotach bibliotecznych możecie obejrzeć wystawę rysunku i malarstwa Jolanty Szczepaniak z kl. IV T1 "Sztuka jest dla mnie stanem duszy... a dusza jest święta..." M. Chagall.

Przygotowałyśmy audycję z okazji 11. rocznicy śmierci Jana Twardowskiego. Przeprowadziłyśmy akcję "Wypożycz książkę na ferie".

 

PAŹDZIERNIK

Zapraszamy do obejrzenia wystaw w gablotach bibliotecznych: "Październik miesiącem bibliotek szkolnych" oraz "Andrzej Wajda 1926-2016 - Odszedł jeden z największych twórców kultury..."

W tym miesiącu polecamy do przeczytania polską literaturę faktu. Wybrane pozycje książkowe zaprezentowane są na szkolnych wyświetlaczach LCD i zatytułowane "O niezwykłych losach Polaków".

 

WRZEIEŃ

Witamy w Nowym Roku Szkolnym!!!

Miło nam poinformować, że biblioteka szkolna wzbogaciła się w ostatnim czasie o nowe atrakcyjne książki. Przygotowałyśmy materiały informacyjne dotyczące zakupionych nowości czytelniczych, które wyświetlone zostały na szkolnych wyświetlaczach LCD. Cieszymy się, że taka promocja książki spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Włączyłyśmy się również do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Tym razem Cała Polska czytała "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

 

MAJ / CZERWIEC

Zapachniała wiosna majem
przyszedł miesiąc upragniony,
przyniósł z sobą kwiatów naręcze,
co rumieńcem w polu płoną...

i zakwitły kasztany.... a więc powodzenia MATURZYŚCI – nasi drodzy czytelnicy TRZYMAMY ZA WAS KCIUKI!!!!!
W przerwach miedzy egzaminami zapraszamy wszystkich na „ćwiczenia relaksacyjne” przy naszych gablotach:)

Gwarantujemy doładowanie się pozytywną energią przy oglądaniu wystawy fotograficznej „Wiosna, wiosna ach to ty....” waszej koleżanki z kl.2 O/P – OLIWII PIECHNIK

Natomiast wystawa prac JULII GUZIK z kl.2M zaskoczy i zachwyci was graficzną  precyzją i niezwykłą wyobraźnią twórczą, gdyż jak twierdzi sama autorka jej „Limit istnieje tylko w twojej głowie...”. Warto zobaczyć!!!

Z dumą informujemy was o SUKCESIE !!!

31 maja 2016 r. zakończyła się VI edycja Powiatowego Konkursu Poetyckiego im. Zosi Smreczyńskiej  /córki Wł. Orkana/ - pt.  „Gdy nic nie mówią usta...”

Uroczysta gala połączona z ogłoszeniem wyników Konkursu odbyła się w LDK.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło ogółem udział 125 autorów, którzy nadesłali w sumie 284 teksty.
Przewodniczący jury konkursu, prof. dr hab. Bolesław Faron, /człowiek wielu talentów m.in. literaturoznawca, poeta, były Minister Edukacji/ dokonał merytorycznego omówienia i podsumowania nadesłanych na konkurs wierszy.

Nie od dziś wiemy, że mamy bardzo utalentowaną młodzież choć poezja jest bardzo specyficzną, mniej popularną dziedziną twórczości, bo jak to już kiedyś stwierdziła nasza noblistka Wisława Szymborska  „niektórzy lubią poezję...”

 Tym bardziej cieszymy się i jesteśmy dumni, że nasi uczniowie odnoszą sukcesy i w tej dziedzinie...
Mariola Michnowska z kl. 3G2 -  zajęła II miejsce w kat. młodzieży szkół ponadgimnazjalnych

Jakub Białoń z kl.1C – zajął III miejsce w tej kategorii

a Katarzyna Jania z kl. 1b2 – otrzymała wyróżnienie

W konkursie brały udział także: Agnieszka Ślazyk z kl.2G2, Marzena Puch zkl.1P, Magdalena Zapała z kl.1b2, Katarzyna Pawlak z kl.1b2 oraz absolwentki: Joanna Biedroń i Agata Pajor
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Opiekę artystyczną i organizacyjną nad naszymi uczestnikami konkursu sprawowała biblioteka szkolna a wiersze laureatów i innych uczestników można było przeczytać w gablocie bibliotecznej w ramach Szkolnego - „ Konkursu Jednego wiersza”


WYNIKI  KONKURSU SUPERSTAR BIBLIOTEKI - w roku szkolnym 2015/16
– czyli najlepszego czytelnika w szkole

 • 1 miejsce – Łucja Wardęga z kl. 1G1 – 386 książek
 • 2 miejsce – Magdalena Zapala z kl.1b2 – 102 książki
 • 3 miejsce – Renata Ptaszek z kl. 4b – 64 książki
   

W budynku B najlepszymi czytelnikami są:
 

 • 1 miejsce – Malinowski Paweł z kl. 2C
 • 2 miejsce – Nicol Kubek z kl. IP
 • 3 miejsce – Jakub Białoń z kl. 1C

Gratulujemy !!!

 

UWAGA CZYTELNICY!

Wakacje tuż, tuż... a więc przypominamy o zwrocie wypożyczonych książek! Ostateczny termin upływa 10 czerwca 2016r.

Natomiast w ostatnim tygodniu nauki – jak zwykle – PRZYJDŹ DO BIBLIOTEKI  -  „WYPOŻYCZ KSIĄŻKĘ NA WAKACJE”... : )

 

KWIECIEŃ

WYNIKI KONKURSU JEDNEGO WIERSZA

 • 1 miejsce –  Mariola Michnowska z kl. 3G2
 • 2 miejsce –  Agata Pajor z kl. 3P  
 • 2 miejsce –  Agnieszka Ślazyk z kl.
 • 3 miejsce –  Katarzyna Jania z kl. 1b2
 • Wyróżnienia: Joanna Biedroń z kl. 3O, Anna Górka z kl. 4G1, Sylwia Kęska z kl. 2P, Nicol Kubek z kl. 1P, Katarzyna Pawlak z kl. 1b2, Marzena Puch z kl. 1P, Magdalena Zapała z kl. 1b2

GRATULUJEMY! :)

WYSTAWA RYSUNKU „Per aspera ad astra...”

Zapraszamy do obejrzenia interesującej wystawy i nietuzinkowej techniki rysunku Krzysztofa Szubryta z kl. 3T3.

Okazuje się, że wena „dopada” Krzysztofa też na lekcji... – wtedy rysuje po prostu w zeszycie  - co widać na wystawie:) Naszemu utalentowanemu artyście życzymy sukcesów i kolejnych wystaw!

Zapraszamy do obejrzenia wystawy!

400-SETNA ROCZNICA ŚMIERCI W. SZEKSPIRA

Koło Przyjaciół Biblioteki przygotowało i wyemitowało w radiowęźle szkolnym – kolejną już w tym roku szkolnym audycję. Tym razem oparta była na  fragmentach dramatu W. Szekspira  „Romeo i Julia”.

A wszystko to w związku z 400 – setną rocznicę śmierci największego dramaturga wszech czasów – Wiliama Szekspira

Obsada: Romeo – Grzegorz Cygal z kl.1G1, Julia – Agnieszka Leśniak z kl.4T1, książę Werony – Kacper Kordeczka z kl.1T2, Pan Kapulet – Artur Cież z kl. 1W/T3, Pan Monteki – Szerszeń Patryk z kl. 1G2, narrator – Aneta Wierzycka z kl. 3T1, oprawa muzyczna – Krystian Suchan z kl.3b.

23. kwietnia ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

Jak najlepiej go uczcić??? Oczywiście... przeczytać kolejna książkę...

Nieustająco zapraszamy do biblioteki :), bo czyż nie miał racji Cyceron, twierdząc, że:
„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach...” ???
 

MARZEC

„Poezja zachowuje od zniszczenia tchnienie boskości w człowieku..."

W tym miesiącu promujemy poezję zwłaszcza, że 21 marca przypada Światowy Dzień Poezji.
Wiele informacji na ten temat zamieściłyśmy też w gablotach bibliotecznych.

W naszej młodzieży drzemie wiele talentów także literackich  - dlatego ogłosiliśmy „Konkurs jednego wiersza” Jego myślą przewodnią było motto zaczerpnięte z P. Shelleya - „Poezja zachowuje od zniszczenia tchnienie boskości w człowieku". Napłynęło wiele bardzo interesujących wierszy - rozstrzygnięcie konkursu nastąpi
w terminie do 15 kwietnia. Bardzo dziękujemy wszystkim naszym poetom. Nagrodami będą oprócz dyplomów tomiki poezji.

Wiersze można przeczytać – umieściłyśmy je w gablocie bibliotecznej i na  stronie szkoły - zapraszamy!!!

„Kie pudziemy z tela to nos będzie skoda. Po górak, dolinak płakać będzie woda...”
- 85 rocznica urodzin ks. profesora J. Tischnera

Przypominamy sylwetkę księdza profesora jako miłośnika gór, przyrody Podhala, miłośnika gwary, autora znakomitej „Filozofii po góralsku”. Zapraszamy do naszych gablot. Może uda się zapamiętać którąś ze złotych myśli księdza profesora... ?

Może też warto zwrócić uwagę na kolejne „Dni Tischnerowskie”?..

 

LUTY

21 luty jest obchodzony jako Dzień Języka Ojczystego.
Zapraszamy do gabloty bibliotecznej w której znajdują się różne informacje na temat tego święta i roli języka ojczystego.

Biblioteka i Koła Przyjaciół Biblioteki bud. A i B przygotowały ciekawe imprezy:

                - loterię „łamaczy języka” w której - często humorystyczne zmagania językowe uczniów i nauczycieli i pracowników szkoły mogliśmy obserwować przed kamerami szkolnej TV /zdjęcia i filmiki można obejrzeć na facebooku szkoły a wkrótce na stronie głównej szkoły.

Spróbuj szybko i poprawnie przeczytać:

Trzynastego w Szczebrzeszynie chrząszcz się zaczął tarzać w trzcinie. Wszczęli wrzask Szczebrzeszynianie - Cóż ma znaczyć to tarzanie? Wezwać trzeba by lekarza, zamiast brzmieć, ten chrząszcz się tarza! Wszak Szczebrzeszyn z tego słynie, że w nim zawsze chrząszcz brzmi w trzcinie!
A chrząszcz odrzekł nie zmieszany: Przyszedł wreszcie czas na zmiany!

Udało się .... gratulujemy:)

                - rozdawane były w szkołach do naklejenia znaczki z biało-czerwonym motylem i napisem „język polski jest –ą, - ę”

                - młodzież pisała też – trochę przymrużeniem oka ale jednak dyktando ortograficzne – w którym udział wzięli reprezentanci wielu klas:

I miejsce /sprawdzian bezbłędny/ ex quo – Piotr Kowalczyk z kl. 3O/M  i Anita Gros z kl.1P

II miejsce ex quo - Joanna Biedroń z kl. 3O/M, Łucja Wardęga z kl.1G1, Kornelia Więcek z kl.1P, Patrycja Pytel z kl.3O/M

III miejsce ex quo– Monika Kołodziej z kl. 1P, Natalia Pawlikowska  z kl.4F/H, Anna Mamala z kl.1P, Nicol Kubek z kl. 1P

Wszystkim uczestnikom dyktanda gratulujemy i dziękujemy za udział także: Joannie Oleś, Magdalenie zasadni z kl. 4F/H, Justynie Piwowarczyk i Sabinie Sowie, Natalii Biernat z kl.1G2, Natalii Wójcik z kl. 3G1, Jakubowi Biernatowi z kl. 3O/M, Kacprowi Ptaszkowi z kl.1b1 i Annie Wojdyr z kl.1 b2

DBAJMY O NASZ POLSKI JĘZYK, BO:

 • jest on elementem naszej narodowej tożsamości:
 • jego geneza sięga aż XIII w.
 • pierwsze polskie zdanie – Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai
 • /Daj ja pomielę (pokręcę żarna) a ty odpoczywaj/
 • nie zawsze mogliśmy go swobodnie używać (czasy rusyfikacji, germanizacji, II wojny światowej)
 • używane słowa są osobista wizytówką każdego z nas
 •  poprawny język, kultura słowa to szansa na lepszą pozycję zawodową w życiu
 • zapożyczenia nie są cool
 •  hejtowanie = wulgaryzmy = błędy = brak kultury

Każdy z nas ma obowiązek przekazania swoim dzieciom pięknego języka polskiego.

Aktualnie w związku ze zbliżającym się w marcu Światowym Dniem Poezji - biblioteka zaprasza wszystkich piszących wiersze do udziału w konkursie – więcej informacji na stronie szkoły i w bibliotece

 

STYCZEŃ

PATRONI 2016 ROKU

Henryk Sienkiewicz, Feliks Nowowiejski, Cichociemni patronami 2016 roku. Sejm zdecydował również o ustanowieniu 2016 r. jako Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.  

Przypomniano też słowa Jana Pawła II: "Polska weszła w krąg kultury chrześcijańskiego Zachodu i zaczęła budować swą przyszłość na fundamencie Ewangelii. Od tamtych czasów staliśmy się pełnoprawnymi członkami europejskiej rodziny narodów ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Wespół z innymi narodami Europy jesteśmy współtwórcami, a zarazem dziedzicami bogatej historii i kultury".

Jak zwykle zapraszamy do obejrzenia naszej ekspozycji – PATRONI 2016 ROKU.

WYSTAWA FOTOGRAFII

Uczennica kl 2W Katarzyna Zwierczyk zaprasza nas w swój magiczny świat widziany okiem obiektywu – na wystawę w gablocie bibliotecznej „Wszystkie barwy jesieni”

Warto zobaczyć – zapraszamy:)

KĄCIK POEZJI

Joasia Biedroń ucz. kl. 3O/M podzieliła się z nami refleksjami, przemyśleniami w swoich wierszach... koniecznie przeczytajcie!

I ZNÓW FERIE!!!

„Wypożycz  książkę na ferie” – zaopatrz się w książki -  ten najbardziej potrzebny niezbędnik „feriowcza”. Po szaleństwach na nartach, łyżwach i sankach – usiądź w ciepłym domowym zaciszu z dobrą lekturą... a więc przyjdź i pożycz książkę... nie zapomnij!!!

I okres roku szkolnego 2015/2016 - podsumowanie

SUPERSTAR  BIBLIOTEKI  - WRZESIEŃ 2015

Z dumą informujemy, że najlepszym czytelnikiem WRZEŚNIA był Sylwester Malec z kl. 3T2

Gratulujemy!

SUPERSTAR  BIBLIOTEKI  - PAŹDZIERNIK 2015

Z dumą informujemy, że najlepszym czytelnikiem PAŹDZIERNIKA była Łucja Wardęga z kl. 1G1

Gratulujemy!

SUPERSTAR  BIBLIOTEKI  - LISTOPAD 2015

Z dumą informujemy, że najlepszym czytelnikiem LISTOPADA była Łucja Wardęga z kl. 1G1

Gratulujemy!

SUPERSTAR  BIBLIOTEKI  - GRUDZIEŃ 2015

Z dumą informujemy, że najlepszymi czytelnikami GRUDNIA były Łucja Wardęga z kl.1G1 i Magdalena Zapała z kl.1b2

Gratulujemy!

 

NAJLEPIEJ  CZYTAJĄCE  KLASY  W  I  OKRESIE ROKU  SZK. 2015/16

 •  Klasa 1G1  –  TŻiUG  – 239 książek
 •  Klasa 4G2  – TŻiUG  -  192 książki
 •  Klasa 1b2  –  TE  - 170 książek
 •  Klasa 3T3/b2 - TG/TE – 166 książek
 •  Klasa 4F/H – THot – 133 książki
 •  Klasa 4T1 – TB -  110 książek
 •  Klasa 3b – TE – 109 książek
 •  Klasa 3W/G3 – TW/G – 109 książek
 •  Klasa 1G2 – TŻiUG – 105 książek
 •  Klasa 4b – TE – 105 książek
 •  Klasa 4G1 – TŻiUG – 104 książki

NAJLEPSI  CZYTELNICY W  I  OKRESIE ROKU  SZK. 2015/16

 • Wardęga Lucja kl.1G1, Zapała Magdalena kl.1b2,  
 • Ptaszek Renata kl.4b, Malec Sylwester kl.3T2,
 • Sądel Renata kl.1W/T3, Dąbrowska Angelika kl.3T3/b2,  
 • Kasińska Zuzanna kl. 3T3/b2, Trzupek Aldona kl. 4b, Twaróg Maria kl. 1G2, Wierzycka Aneta kl. 3T1

GRUDZIEŃ

To wyjątkowy miesiąc... Przygotowałyśmy jak co roku - dekorację świąteczną. Propagowałyśmy też naszą akcję „Pożycz książkę na Święta”...

Jedna z naszych gablot przybrała świąteczny wygląd :)

Życzymy wszystkim naszym czytelnikom zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego co najlepsze czyli także przeczytania wielu interesujących książek – w Nowym 2016 Roku :)

 

LISTOPAD

 

W listopadzie  minęła 160 rocznica śmierci największego polskiego poety Adama Mickiewicza.Dlatego przygotowałyśmy ekspozycję dotycząca naszego narodowego wieszcza – jego życia i twórczości a na telebimach wyświetlana była prezentacja multimedialna

Ogłosiłyśmy także konkurs plastyczny – na ilustrację wybranej księgi „Pana Tadeusza”. Nagrodzone prace można zobaczyć w gablocie bibliotecznej.

Wyniki  konkursu:

 • I miejsce –  Andrzej Nowak kl. 3T2
 • II miejsce – Dominika Biernat kl. 3W/G3
 • III miejsce – Renata  Ptaszek kl. 4b i Śliwa Konrad z kl. 2M

Wyróżnienia:

 • Fryzowicz Agnieszka kl.3G1
 • Ernst Łukasz kl. 2W
 • Łękawa Monika kl.2P

Koło Przyjaciół Biblioteki przygotowało audycję nadaną w radiowęźle szkolnym – Dziady cz.II, A.  Mickiewicza. W audycji udział wzięli:

 • Agnieszka Leśniak kl. 4T1
 • Aneta Wierzycka z kl. 3T1
 • Artur Cież z kl. 1W/T3
 • Kacper Kordeczka kl. 1T2
 • Grzegorz Cygal kl. 1G1

Oprawę muzyczno- techniczną przygotował Krystian Suchan z kl. 3b, wykorzystując fragmenty utworów R. Wagnera

 

PAŹDZIERNIK

 

W październiku świętują wszystkie biblioteki szkolne, gdyż  jest to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Zobaczcie szczegóły w naszych gablotach

 

Zorganizowany został konkurs „ABC wiedzy o książce i bibliotece – polsko-angielski konkurs wiedzy o książce” Laureatkami zostały: Marcelina Wróbel z kl.3P, Aneta Wierzyca z kl.3T1 i Patrycja Golonka z kl.3G1

A oto recenzje polecanych  książek :

Moją ulubioną książką jest powieść autorstwa Williama Poula Younga pt. „Chata”.

Jest to książka, która pozwala mi w inny sposób popatrzeć na moją osobistą relację z Bogiem. Książka jest napisana w niebanalny sposób, mnóstwo tu symboli, które czynią ją właśnie wyjątkową. Opowiada o spotkaniu człowieka, dotkniętego utratą dziecka, z Bogiem w Trójcy Świętej. Bóg daje bohaterowi wiele lekcji, uczy jak kochać, przeżywać smutki, cierpienia, żyć miedzy ludźmi. Young ukazuje Boga jako dobrego przyjaciela , przez to pomaga mi zrozumieć kim tak naprawdę jest dla mnie Bóg i że jeżeli chcę mogę odnaleźć Jego działanie w każdym momencie życia. Pokazuje, że Najwyższy pomaga nam podążać ścieżką naszego życia i, że jeśli to dostrzeżemy nigdy nie będziemy skazani na samotność i poczucia miłości.

Aneta Wierzycka

Moją ulubioną książką jest „Obiecaj mi” R P Evansa. Ma ona bardzo ciekawą fabułę, która sprawia, że czytelnik nie może się od niej oderwać. Każdy znajduje w niej coś dla siebie, ponieważ powieść zawiera zarówno wątek miłosny jak i elementy fantastyki. Historia głównej bohaterki Beth potwierdza, że warto mieć nadzieje. Utwór Evansa pokazuje jak ważne są obietnice, jak wiele znaczą. „Obiecaj mi” to bardzo poruszająca książka, która w wielu momentach wywołuje u mnie śmiech i łzy.

Marcelinę Wróbel

"Klasyka: Reaktywacja"

Promując akcję organizowaną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - „Klasyka: Reaktywacja”, przygotowałyśmy materiały multimedialne, które zaprezentowane zostały na szkolnych wyświetlaczach LCD. Celem akcji jest zachęcenie czytelnika do lektury książek, których lista ułożona została przez zespół księgarzy, krytyków i dziennikarzy.

Podsumowanie Konkursu Czytelniczego „Superstar”

Wrzesień: Najlepszym czytelnikiem w szkole został  SYLWESTER MALEC Z KL. 3T2
Październik: Najlepszą czytelniczką w szkole została ŁUCJA WARDĘGA Z KL 1G1

Gratulujemy i zachęcamy was do udziału w konkursie czytelniczym!

Wystawa fotografii

„Podróżować to żyć...  Szwajcaria, Włochy, Chorwacja”. Zapraszamy do obejrzenia ciekawej wystawy Aleksandry Szury z kl1G2. Na pewno was zachwyci a może zainspiruje... i przyniesiecie swoje zdjęcia  na kolejną wystawę...

Zapraszamy!

 

WRZESIEŃ

Witamy w nowym roku szkolnym!!!
Czekamy na was codziennie od 7.00 – 16.00

A CO MAMY DLA WAS?

Lektury -  przypominamy ze koniecznie trzeba je czytać!!!
Książki naukowe, opracowania, albumy – lepiej przygotujecie się do MATURY!
Dużo TOP-owych książek - różnych gatunków literackich
Czasopisma – np. Tygodnik Powszechny, Cogito, Murator ...
Zapraszamy do czytelni – tutaj odrobicie lekcje , poczytacie, poczekacie na busa... :)
Macie do dyspozycji cztery stanowiska komputerowe i drukarkę
Odważni i utalentowani mogą pokazać swoje dzieła – WYSTAWY to nasza specjalność! :)
Szkolne i pozaszkolne  konkursy z nagrodami!

Nasze tegoroczne HITY:

SUPERSTAR biblioteki czyli konkurs na NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA MIESIĄCA!
SŁODKI DZIEŃ  w bibliotece – nie wiedzieć który... szukaj informacji ... w tym dniu:)
z@czytanaklasa.ekonom.pl  konkurs na NAJLEPIEJ CZYTAJĄCĄ KLASĘ -  w I i II okresie

 

NARODOWE CZYTANIE LALKI - BOLESŁAWA PRUSA

Cała Polska czytała Lalkę 5 września  a my - 15 września w Budynku A, a 21 września w Budynku B
Audycję w radiowęźle szkolnym przygotowali członkowie KOŁA PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI.
Fragmenty dzieła prezentowali: Agnieszka Leśniak z kl. IV T1, Wojtek Górczyk z kl. 2O/P, Tomek Puch z kl.1 T2, Kacper Kordeczka z kl.1 T2. Oprawę muzyczną zapewnił Krystian Suchan z kl.3 B1
Czekamy na nowych członków Koła Przyjaciół Biblioteki – i ty też możesz się zapisać.

Zapraszamy!

W gablotach – jak zwykle – możecie zobaczyć najnowsze informacje.

 

 

ROK SZKOLNY 2014/2015

WRZESIEŃ 2014

 

Witamy i zapraszamy po wakacjach:) szczególnie ciepło witamy „pierwszaków”  no i oczywiście was sprawdzeni, kochani bibliofile... :)
Zabieramy się do pracy!!! Czytamy lektury i nie tylko! Zakupiłyśmy nowe interesujące ksiązki o tematyce fantazy, since –fiction, obyczajowe, a więc ZAPRASZAMY!!!

 75 LAT OD WRZEŚNIA 1939 ROKU

To był piątek 1 września 1939r  piękny słoneczny dzień... kwitnące obficie wrzosy zapowiadały piękną jesień... niestety dzieci nie poszły do szkół, a coraz większe kręgi zataczała hekatomba zniszczenia, śmierci, rozpaczy...
Pamiętajmy o tych wydarzeniach i o ludziach, którym wypadło wówczas żyć. Cieszmy się z czasu pokoju choć obserwując wydarzenia na wschodzie Ukrainy widzimy jak jest on kruchy...
Zapraszamy do obejrzenia okolicznościowej ekspozycji.

 NARODOWE CZYTANIE

Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania była „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, monumentalna wizja historyczna, która odegrała niebagatelną rolę w odzyskaniu niepodległości i nadal kształtuje polską tożsamość...To była już trzecia edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, zainicjowanej przed dwoma laty przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego, mającej popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry.

W tym roku prezydent polecił uwadze rodaków publiczne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, dzieła, które zyskało miano Biblii narodowej. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw..Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach...
Centralnymi punktami ogólnonarodowego czytania były Muzea Sienkiewiczowskie w Oblęgorku, Woli Okrzejskiej i Poznaniu.


Od trzech lat także w naszej szkole odbywa się Narodowe Czytanie.
W szkolnej bibliotece znajduje się pieczęć Narodowego Czytania Trylogii. Zapraszamy wszystkich chętnych do pamiątkowego ostemplowania swoich książek...


PAŹDZIERNIK 2014

W tym miesiącu było nasze święto... zainicjowane w 1971 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek i bibliotekarzy szkolnych.  I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych.
A my świętując zaprosiliśmy naszych kochanych czytelników do: wpisywania życzeń  w Mega- Laurce:) , napisania wiersza o bibliotece i ułożenia rankingu najczęściej czytanych  przez nich autorów. Z rankingu wynika że największą popularnością cieszą się powieści N. Sparksa, A. Christie i A. Sapkowski oraz C. Lackberg, A. Filipiuk i M. Musierowicz.


Laureaci najciekawszych wierszy to: Agata Pajor z kl. 2P, Piotr Zapała z kl. 4G2, Kinga Pajor z kl. 4G2. Oceńcie sami!

Gdy jest Ci smutno, gdy  jest Ci źle,
Biblioteka wtedy uśmiech śle,
Więc wstań i idź bo zaprasza Ciebie
Weź w dłoń książkę i oddaj jej siebie.
Ona da Tobie przygód moc,
Będziesz czytał całą noc.

Kinga Pajor kl. 4G2

Zapraszam wszystkich do biblioteki
Czytam tu często o losach Polaków.
Tutaj znajdziecie coś dla każdego,
Czasem grubszego, czasem cieńszego
Czytanie książek nie ciężka sprawa,
Gwarantowana dobra zabawa.
Zbliża się jesień, a potem zima,
Książka w twej ręce te czasy przetrzyma.
Czytać też można w wiosnę i lato,
Uwierz, że zawsze znajdziesz czas na to.
Przychodź tu nawet z wielką trwogą,
Panie z biblioteki chętnie Ci pomogą.
Ekonom bibliotekę ma the best,
I półek z książkami wiele tu jest.
Obsługa jest bardzo miła,
Więc na przyjście  Twoje godzina wybiła.

 Piotr Zapała kl. 4G2

 
Podróż życia

Wyrusz w podróż Razem z nami.

 

Do dalekich ziemi krain.
Bądź rycerzem lub księżniczką.
Bohaterem lub króliczkiem.
Zbadaj nieodkryty ląd.
Przeżyj miłość romantyczną Rozwiąż życia tajemnice.
Znajdź zaczarowane skrzypce.
I skomponuj własne życie.
Wszystko to jest dziś możliwe.
Wykorzystaj każdą chwilę bo już dziś na Ciebie czeka.
Z otwartymi drzwiami BIBLIOTEKA.

 

Agata Pajor kl. 2P

ROZSTRZYNIĘTY KONKURS PLASTYCZNY:
 

"Obrazy z życia Wielkich Polaków świętego Jana Pawła II lub Kardynała Stefana Wyszyńskiego”.   I tak:.
1 miejsce – Dąbrowska Aleksandra z kl. 1M ex equo Zwierczyk Małgorzata z kl. 1W

2 miejsce – Łękawa Monika z kl. 1O/P.
3 miejsce – Młynarczyk Jacek z kl. 1.
4 miejsce – Górczyk Wojciech z kl. 1O/P.
5 miejsce –Ryś Agnieszka z kl. 1C 

Wyróżnienia otrzymali Franczak Karol z kl.1M, Bednarczyk Iwona z kl.1F/H, Gocal Agata z kl.1O/P, Zięba Karol z kl. 1G1, Gawor Natalia, Kołodziej Karolina z kl. 1W. Sponsorami nagród książkowych jest Rada Rodziców, organizotorem mgr Anna Golonka oraz biblioteka szkolna. Wystawa nagrodzonych prac znajduje się w budynku B – serdecznie wszystkich zapraszamy do jej zobaczenia :), nagrodzonym  GRATULUJEMY! 

WYSTAWA FOTOGRAFII MONIKI ŁĘKAWY          

Zapraszamy miłośników niestandardowej fotografii do obejrzenia ciekawej wystawy waszej koleżanki z kl. 1O/P. Zdjęcia charakteryzuje nietuzinkowa kolorystyka, ciekawa kompozycja nowoczesna technika obróbki zdjęć. Sami oceńcie – zapraszamy:)

GRUDZIEŃ 2014

SKONTRUM

Na przełomie listopada i grudnia odbywało się „liczenie” zbiorów bibliotecznych czyli tzw. SKONTRUM. Wtedy nie mogliście wypożyczać książek ale teraz ponownie SERDECZNIE WAS ZAPRSZAMY:)

Wypożyczajcie książki na Święta!

Z radością informujemy was także, że w bibliotece zarówno w budynku A jak i B mamy nowe komputery, które umożliwiają dostęp do Internetu, w tym e-booków, audiobooków oraz pakietów biurowych. Maturzyści też znajdą wszelkie potrzebne informacje dotyczące matury w folderze MATURA oraz egzaminów zawodowych w folderze EGZAMIN_ZAWODOWY.

WYSTAWA

Zapraszamy do obejrzenia kolejnej wystawy. Tym razem są to prace Anety Wierzyckiej z kl. 2T1. Aneta to wszechstronnie utalentowana osoba - jest laureatką wielu znaczących konkursów recytatorskich.

 W zeszłym roku obchodziliśmy 50 lecie szkoły –  zobaczcie zdjęcia z tej uroczystości - są umieszczone w gablocie szkolnej:)

            ŻYCZYMY WAM MIŁYCH RADOSNYCH ŚWIĄT I DO ZOBACZENIA W NOWYM 2015 ROKU !!!

 STYCZEŃ

Patroni 2015r.

Decyzją Sejmu RP patronami 2015 roku są Jan Paweł II, Jan Długosz i Teatr Narodowy.           Przypada bowiem w tym roku dziesiąta rocznica śmierci papieża  i pierwsza rocznica jego kanonizacji, 600 rocznica urodzin znakomitego kronikarza - Jana Długosza, oraz 250  utworzenia przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Teatru Narodowego.

Chciałem zostawić ślad... nie wiem dla kogo i nie wiem po co...

Na przełomie roku odeszli znakomici twórcy polskiej kultury: Stanisław Barańczak – poeta, tłumacz; Tadeusz Konwicki pisarz, reżyser i Krzysztof Krauze twórca niezapomnianych filmów m.in. Mój Nikifor, Dług, Papusza.

Więcej informacji znajdziecie jak zwykle w bibliotecznych gablotach... zapraszamy:)

LUTY

Dzień języka ojczystego

21 lutego przypada święto języków narodowych uchwalone przez UNESCO w 1999r.

Ma ono na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za ojczysty język .

Przypomnijmy pierwsze polskie zdanie zapisane w Księdze Henrykowskiej ok. 1270 r.

Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai, co znaczy Daj, niech ja pomielę (pokręcę żarna), a ty odpoczywaj... 

Wystawa fotografii „ Niezwykłość zwyczajności”

Autorką tych niezwykłych zdjęć jest OLIWIA  PIECHNIK z kl. 1 O/P .
Patrzymy na uchwyconą niby codzienność ale pokazaną w sposób niestandardowy, precyzyjny, wnikliwy... Zaś w centrum wystawy przykuwa uwagę rozbrajający uśmiech małego chłopca... sami zobaczcie:) 

TRIADA 2015

Jak co roku znaleźli się chętni do udziału w Małopolskim Przeglądzie Twórczości Dzieci i Młodzieży. Właśnie wysłane zostały prace w kategorii – twórczość literacka – wiersze:  Kęska Sylwia, Wierzycka Aneta, Oleksy Aneta, Michnowska Mariola, Łękawa Monika,
 Pajor Agata. 

i twórczość plastyczna:

Szczepaniak Jolanta, Janik Wiesława, Nowak Andrzej, Biernat Dominika, Wierzyca Aneta  Joanna Śliwa

Bardzo się cieszymy i trzymamy kciuki... :)      

MARZEC

KALENDARIUM

 • 03. Urodził się Ernest Bryll (1.03.1935) - poeta, prozaik, dramatopisarz.    80. rocznica urodzin
 • 2. 03. Zmarł Jarosław Iwaszkiewicz (20.02.1894 - 2.03.1980) - pisarz, poeta, publicysta.
  35. rocznica śmierci
 • 3.03 Międzynarodowy Dzień Pisarzy
 • 6. 03. Urodził się Michał Anioł (właśc. Michelangelo Buonarotti) (6.03.1475 - 18.02.1564) – włoski malarz, rzeźbiarz, poeta, architekt. - 540. rocznica urodzin
 • 7. 03. Zmarł Arkady Fiedler (28.11.1894 - 7.03.1985) - pisarz i podróżnik.  30. rocznica śmierci
 • 8.03 Międzynarodowy Dzień Kobiet
 • 10.03. Zmarł Michaił Bułhakow (15.05.1891 - 10.03.1940) - pisarz i dramaturg rosyjski.
  75. rocznica śmierci
 • 11.03. Zmarł Kazimierz Brandys (27.10.1916 - 11.03.2000) - powieściopisarz, publicysta. 
  15. rocznica śmierci
 • 12.03. Zmarł Heinrich Mann (27.03.1871 - 12.03.1950) - pisarz niemiecki.      
  65. rocznica śmierci
 • 16.03. Zmarł Jerzy Szaniawski (10.02.1886 - 16.03.1970) - pisarz, prozaik, nowelista.  
  45. rocznica śmierci
 • 21.03. Urodził się Jan Sebastian Bach (21.03.1685 - 28.07.1750) - kompozytor niemiecki.
  330. rocznica urodzin ; 265. rocznica śmierci
 • 21.03 Międzynarodowy Dzień Poezji
 • 24.03. Zmarł Jules Verne(8.02.1828 - 24.03.1905) - pisarz francuski pionier gatunku science fiction.   110. rocznica śmierci
 • 27.03 Międzynarodowy Dzień Teatru
 • 31.03. Zmarł Henryk Wieniawski (10.07.1835 -31.03.1880) - skrzypek, kompozytor i pedagog.   135. rocznica śmierci

W związku z przypadającym w marcu Światowym Dniem Poezji w gablocie bibliotecznej zaprezentowane zostały wybrane  wiersze polskich poetów pod hasłem: I nadchodzi wiosna...

Skąd się wzięło to Święto?

Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

 

KWIECIEŃ

„Czytanie to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła” – W. Szymborska

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
A więc zachęcamy was do tej fantastycznej zabawy – PRZYCHODŹCIE DO BIBLIOTEKI!

WYSTAWA WIERSZY I GRAFIKI - SYLWII KĘSKA Z  KL.1P

Zapraszamy do przeczytania interesujących, inaczej traktujących o ważnych problemach egzystencjonalnych młodego człowieka – wierszy, w których  jednak widać też nutki optymizmu:  „Głowa do góry człowieku,

Bo życie przed Tobą całe,
Świat nie jest bury,
A kolory tylko czarno-białe.

LAUREACI  „TRIADY 2015”

W kategorii – twórczość plastyczna laureatami są :

 • Andrzej Nowak z kl. 2T2
 • Aneta Wierzycka z kl. 2T1
 • Joanna Śliwa z kl. 3T2
 • Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała – Wiesława Janik z kl. 2G1

W kategorii – twórczość poetycka wyróżnienie otrzymały:

 • Aneta Oleksy z kl. 2b1
 • Mariola Michnowska z kl. 2G1

Wszystkim laureatom i uczestnikom Małopolskiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży - TRIADA 2015, serdecznie gratulujemy! I już dziś zapraszamy do edycji „Triada 2016” :)

MAJ

8 maja – 70 rocznica zakończenia II Wojny Światowej.

Krótki bilans II wojny światowej

 • Ogółem w II wojnie światowej wzięło udział 61 państw.
 • Zmobilizowano ponad 110 mln żołnierzy (m.in. w okresie największej  mobilizacji armia  ZSRR liczyła 12,5 mln, USA 12,3 mln, III Rzeszy 10,2 mln, Japonii 10,2 mln, Wielkiej Brytanii 5,1 mln, Francji 5 mln, Chin 5 mln, Włoch  3,7 mln).
 • Zginęło lub zaginęło ponad 55 mln. ludzi, 35 mln. zostało rannych.
 • Łączne wydatki na prowadzenie wojny osiągnęły sumę 1,166 biliona dolarów (m.in. USA wydały 387 mld, III Rzesza 272 mld, ZSRR 192 mld, Wielka Brytania 120 mld, Włochy 94 mld, Japonia 56 mld).
 • Straty majątku narodowego Polski – 38% stanu sprzed 1939r.
 • Rabunek dóbr kulturalnych Polski – ogółem 43%.
 • Terytorium naszego kraju zmniejszyło się z ok.390 tys. km2 do ok. 312 tys.km2
 • Liczba poległych, zmarłych i pomordowanych obywateli polskich wyniosła ok.6 mln.

Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji poświęconej tej rocznicy – w gablocie bibliotecznej.